W 1975 roku w Fabryce Maszyn Rolniczych Agromet-Inofama w Inowrocławiu zebrała się grupa sympatyków motoryzacji, która postanowiła zawiązać Koło Automobilklubu Bydgoskiego. 2 stycznia 1976 aby formalności stało się zadość większość oficjalnie zrzeszyła się w szeregi Automobilklubu Bydgoskiego. Na prezesa wybrano współzałożyciela Koła Bogumiła Glauberta, który funkcję te pełnił do 1980 roku do czasu, kiedy to awans w pracy zawodowej spowodował przeprowadzenie się na Śląsk. Lata 1980 -1982 to lata chaosu w codziennym życiu społeczeństwa, strajków w dużych zakładach pracy i wybuch stanu wojennego oraz zmilitaryzowanie czołowych zakładów pracy. To wszystko bardzo negatywnie wpływało na funkcjonowanie istniejącego już wówczas Koła Miejskiego AB i licznych Kół Zakładowych. 
 W 1982 roku próbował z pozytywnym skutkiem na nowo uaktywnić działanie Koła Zbigniew Połowińczak. Automobilklub Bydgoski Odział w Inowrocławiu (pod prezesurą Zbigniewa Połowińczaka do 1990r) znowu aktywnie działał. Organizowano liczne imprezy turystyczne, szkoleniowe i zabawy. Pełne oddanie klimatu owego okresu i uzyskanie dokładnych danych wszyscy zainteresowani znajdą w monografii pt. "Nieco historii Automobilklubu Bydgoskiego" pióra Romualda Pilaczyńskiego wydanej na 60 lecie Automobilklubu Bydgoskiego. 
 W 1990 w kolejnych wyborach zarządu funkcje prezesa powierzono Krzysztofowi Studzińskiemu. Nastały nowe, inne czasy nie tylko w sferze zmian politycznych i gospodarczych kraju, ale i zainteresowań członków Klubu. Tradycja nie zanika, więc turystyka na porządku dziennym z uzyskaniem tytułu drużynowego Wicemistrza Polski 1997 i 1998 oraz Mistrza Polski 1999. Duże zainteresowanie kształceniem doskonalenia techniki jazdy, kultury jazdy i przygotowaniem przyszłych zawodników czyli udział i organizowanie Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego PZM w Konkursowych Jazdach Samochodowych i liczne "Ślizgawki" i "Mini Maxy". Sięgamy też wyżej, Wyścigi Motocyklowe Polonia Cup - Sławek Kruszyńki Wicemistrz Polski. Regularny udział w Mistrzostwach Polski w Rallycross od 1994 Henryk Strzelecki, Krzysztof Studziński, Stanisław Ambroszkiewicz, Jacek Ptaszek(Wicemistrz Polski 2000), Krzysztof Jankowski (Mistrz Polski 2001 i Wicemistrz Polski 2002), Wiesław Białka, Michał Guranowski, Dawid Witkowski i Mikołaj Kasiborski, który od 2004 rozpoczął regularne starty w pełnej edycji Mistrzostw Europy w Rally cross. Poza tym nasi zawodnicy licznie z większymi i mniejszymi sukcesami biorą udział w innych imprezach, zawodach okręgowych i ogólnopolskich jak Wyścigi Samochodowe FOLKRACE, Wyścigi Górskie, Mini Maxy, Wyścigi na dochodzenie, KJS Puchar Klubów i Automobilklubów, Zloty Motocyklowe i Wyścigi na 1/4 mili. 
 11 marca 1994 Zarząd Automobilklubu Bydgoskiego zatwierdził nowy regulamin i nową nazwę Inowrocławskiego Oddziału. „Inowrocławski Klub Samochodowy Automobilklubu Bydgoskiego w Inowrocławiu” tak brzmi pełna nazwa Inowrocławskiego Oddziału AB. Dużą pomoc w tych przemianach i zmianach zawdzięczamy ówczesnemu prezesowi AB Romualdowi Pilaczyńskiemu. W grudniu 2008 roku po blisko 20 latach pełnienia funkcji prezesa ustąpił Krzysztof Studziński. Swoją decyzję ogłosił podczas uroczystości 80-lecia Automobilklubu Bydgoskiego (którego wówczas był prezesem) 5 grudnia Walne zebranie członków IKS-u wybrało nowego prezesa. Został nim Mirosław Królewicz, związany z klubem od wielu lat. Podczas zebrania członkowie jednogłośnie zdecydowali o nadaniu Krzysztofowi Studzińskiemu godności „Prezesa Honorowego” Był to gest szczerego uznania i podziękowania za wieloletnie, pełne oddania, społeczne działanie na rzecz klubu. Kontynuujemy dalej najlepsze tradycje klubowe organizując dotychczasowe zawody. Po wielu latach nieobecności na listę organizowanych przez nas imprez samochodowych wracają tak lubiane przez całe rodziny „rajdy” turystyczne. W związku z tym w czerwcu 2009 roku odbyła się impreza pod nazwą „XV Inowrocławski Rajd Turystyczny”. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, co skłoniło nas do organizowania imprezy cyklicznie przynajmniej raz w roku. 
 Koniec roku 2009 to intensywna praca związana z odłączeniem IKS od Automobilklubu Bydgoskiego. 04.01.2010 prezes Mirosław Królewicz odebrał od Starosty Inowrocławskiego wpis o zarejestrowaniu Stowarzyszenia pod nazwą „Automobilklub Inowrocławski” Od teraz taką właśnie nazwę nosi nasz klub. Dwa tygodnie później decyzją Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego Klub został przyjęty w poczet członków rzeczywistych PZM-ot. Tym samym stało się zadość wieloletnim marzeniom członków o autonomicznym klubie. Świat idzie z postępem… coraz szybsze auta, więc i zagrożenia ze strony młodych kierowców większe. Przed nami nowe zadania. Zachęcamy młodych do działania razem z nami. Stąd zrodziła się idea organizowania tzw. „L-cup”-ów czyli rywalizacja kursantów szkół jazdy będących tuż przed egzaminem. Oraz happeningi mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. 
 Przez 35 lat przebyliśmy długą drogę. Czasem wyboistą jak polska ulica ale fascynującą i pełną atrakcji. Przez te wszystkie lata działalności przez Inowrocławski Klub "przewinęło się" blisko 1000 członków. Aktualnie zrzeszonych jest ok 60 osób w wieku od 8 do 71 lat. To tylko kilkuzdaniowy skrót niczym przejazd Formułą 1. Dokumenty potwierdzające naszą pracę i osiągnięte sukcesy widoczne są na licznych dyplomach i pucharach oraz w 6 tomach kroniki Klubu.